Niekedy sa aj pri najväčšej snahe o správny životný štýl objaví zdravotný problém. Ak ide o dočasný stav, už o pár týždňov či mesiacov si človek na ťažkosti ani nespomenie. Dlhodobá či trvalá pracovná neschopnosť však mení celý doterajší život. Často sa zvyšujú náklady na zdravotnú starostlivosť, ale príjem je, naopak, nižší. To môže spôsobiť napätie aj vo vzťahoch či pocit viny u člena rodiny, ktorý už nie je schopný zarábať. Najmä ak sú v rodine deti alebo nesplatená hypotéka či iné pôžičky, situácia sa môže skomplikovať.

Koľko môžete čakať od štátu?

Keď sa zdravotný stav dlhodobo nezlepšuje, treba sa zamyslieť nad budúcnosťou. Ak má človek podľa lekára pokles schopnosti pracovať o viac ako 40 %, môže zažiadať o invalidný dôchodok. Invalidných dôchodcov pritom na Slovensku stále pribúda – momentálne je ich vyše 237-tisíc. A hoci si invaliditu ľudia často spájajú hlavne s nehodami a úrazmi, tie predstavujú len malé percento jej príčin. Najčastejšími dôvodmi sú rôzne choroby, napríklad nádorové ochorenia či psychické poruchy. Tie sa, žiaľ, objavujú v čoraz nižšom veku. Preto výnimkou nie sú ani invalidní dôchodcovia – štyridsiatnici. Štát im, samozrejme, do istej miery pomôže, nejde však o závratné sumy. Priemerná výška invalidného dôchodku u človeka s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % je cca 354 €. Životný štandard sa posunie niekedy veľmi výrazne nadol, a to nie je nič príjemné. Preto je vhodné už dnes porozmýšľať nad určitou záchrannou sieťou, ktorá zmierni pomerne tvrdý dopad.

Poistenie napríklad za 9,91 € mesačne

Možnosťou, ktorá nenabúra váš rodinný rozpočet, je poistenie invalidity InPLUS. Jeho výška je veľmi prijateľná – napríklad pre 30-ročného sa pohybuje na úrovni 9,91 € mesačne, ak si nastaví mesačnú dávku, ktorú v prípade invalidity bude dostávať, na výšku 200 €. Pri poistení online si môžete zvoliť mesačné dávky vo výške 100, 200, alebo 300 €. Vďaka týmto peniazom sa človek nemusí až tak obmedzovať a pokryje aspoň časť bežných nákladov. Spolu s dôchodkom od štátu tak má možnosť slušne žiť.

Ako to funguje?

Poistenie kryje invaliditu s poklesom schopnosti pracovať o viac ako 70 percent spôsobenú civilizačnými ochoreniami, medzi ktoré patria srdcovo - cievne choroby, nádorové ochorenia alebo neurologické choroby vrátane alzheimera. Ak vám spomenuté ťažkosti podľa odborníka znemožnia pracovať, nemusíte čakať na priznanie invalidity Sociálnou poisťovňou. Poisťovňa AXA začne vyplácať danú sumu už na základe správy od posudkového lekára. Ak nemáte finančnú rezervu a peniaze potrebujete okamžite na bežné výdaje, ide o veľký benefit. Mnoho ľudí, ktorí sa nevyznajú v byrokracii a úradných postupoch, tiež ocení nonstop asistenčnú službu. Tá im poradí, kde treba podať aké tlačivo či potvrdenie, a v prípade záujmu tiež sprostredkuje rady ohľadne pracovnoprávnych vzťahov alebo konzultáciu so psychoterapeutom.

Bannery

Datum aktualizace: 20.09.2019