Vodiči si uvedomujú riziká nebezpečného správania sa na cestách, napriek tomu sa k nemu priznávajú

Rizikové správanie sa vodičov na cestách, ktoré ohrozuje bezpečnosť chodcov ale aj iných motoristov, je samotnými šoférmi vnímané ako veľmi nebezpečné. Napriek tomu sa nebezpečnému štýlu jazdy naďalej nevyhýbajú. Vyplýva to zo štvrtého prieskumu správania sa na cestách, ktorý každoročne uskutočňuje asociácia AXA Prévention v spolupráci s TNS Sofres vo Francúzsku. V rebríčku najviac ohrozujúcich priestupkov motoristov nechýba vysoká rýchlosť jazdy v mestách aj na diaľniciach.

Z výsledkov prieskumu vyplýva, že najčastejšími spôsobmi nebezpečného správania sa motoristov v meste sú jazda na oranžovú a prekračovanie maximálnej povolenej rýchlosti. Jazdu na oranžovú priznáva až 73% vodičov (väčšina vo veku do 29 rokov). Takmer polovica opýtaných, až 48% motoristov potvrdilo, že porušuje maximálnu povolenú rýchlosť. Medzi najrozšírenejšími rizikovými priestupkami na diaľniciach vedie tzv. „slalom“, čiže časté zmeny jazdných pruhov. Priznáva sa k nemu až 19% motoristov. Nebezpečným, ale častým priestupkom je telefonovanie počas jazdy. Až tretina vodičov sa priznala k dvíhaniu mobilných telefónov počas jazdy .

V skúmaní nebezpečného správania sa na diaľniciach bol tento rok zaznamenaný vývoj. Na rozdiel od výsledkov minulých ročníkov prieskumu, tento rok si vodiči nebezpečné správanie uvedomujú a dokonca sa k nemu priznávajú. Medzi samotnými vodičmi dokonca stúpa požiadavka po prevencii, ktorú požaduje až 95% vodičov.

Finančná skupina AXA sa v oblasti prevencie dopravných nehôd angažuje celosvetovo. Asociácia AXA Prévention pôsobí v tejto oblasti už viac ako 20 rokov. Snaží sa upozorňovať na riziká a výchovne pôsobiť na širokú verejnosť, poistencov a spolupracovníkov AXA. Cieľom prieskumu „AXA Prévention“ bolo zamerať sa na preventívnu činnosť a zistiť vývoj správania sa vodičov na cestách.

Skupina AXA sa snaží vychádzať motoristom v ústrety aj na Slovensku. AXA pojišťovna začala ponúkať poistenie motorových vozidiel, ktorého súčasťou je aj nonstop asistenčná služba, ktorú môžu motoristi využívať bezplatne. K uzatvorenej zmluve získajú aj darček, ktorým je balíček Help Box. Ten obsahuje všetky potrebné veci, ktoré by vodič mohol potrebovať v prípade dopravnej nehody.Stiahnuť originál tlačovej správy v PDF

Vitajte v AXA | 02 2929 2929 | facebook-(3).png